Farby do ścian – jaką wybrać?

Farba do wnętrz jest tym, co ożywia i nadaje charakteru każdemu domu i mieszkaniu. Kolor ścian decyduje o odczuciu związanym z pomieszczeniem. Wygląd nadawany za pomocą farb może uczynić przestrzeń żywą i modną lub zrujnować wrażenie poprzez nadanie jej katastrofalnego koloru i faktury. Dlatego, aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą farb do ścian wewnętrznych, trzeba mieć trochę pojęcia o świecie farb – zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, z którego wszystkiego się dowiecie!

Rodzaje farb do wnętrz

Pierwszym wyborem, jakiego musisz dokonać, jest wybór pomiędzy farbą wodorozcieńczalną a olejną. Poniżej znajdziesz zalety i wady obu rozwiązań, aby łatwiej było ci podjąć decyzję.

Farby wodorozcieńczalne są pozbawione lśniącej powłoki. W celu uzyskania idealnego wykończenia może być konieczne nałożenie wielu warstw farby. Zaletą tych farb jest to, że pomagają one w dużym stopniu ukryć wady ściany. Pojedyncza warstwa farby wodorozcieńczalnej wymaga około 4-6 godzin schnięcia, zanim będzie można nałożyć drugą warstwę.

Farby olejne mają w sobie połysk i blask. Farby na bazie oleju wymagają zazwyczaj jednej lub maksymalnie dwóch warstw do pokrycia powierzchni ściany. Wadą tych farb jest to, że połysk może w rzeczywistości podkreślić wady ściany, zamiast je ukrywać. Farby olejne mogą schnąć do 8 godzin i trzeba odczekać około 24 godzin przed nałożeniem drugiej warstwy.

Trwałość farb

Podczas gdy farby na bazie wody są odporne na pękanie, farby na bazie oleju są podatne na pękanie i mają tendencję do odklejania się od powierzchni ściany. Farby wodorozcieńczalne nie matowieją ani nie żółkną z czasem, podczas gdy farby olejne mogą stracić na blasku podczas wielu lat użytkowania – co powoduje konieczność, aby malowanie ścian przeprowadzić już nawet po roku albo dwóch, żeby odzyskać utracony efekt połysku farby olejnej.

Czyszczenie ścian

Farby znanych producentów na bazie wody są łatwe do czyszczenia – wystarczy ściereczka lub gąbka oraz delikatne mydło z wodą, aby delikatnie usunąć zabrudzenia. Należy jednak uważać, aby nie zmazać całej farby podczas próby czyszczenia. Natomiast zupełnie odwrotnie ma się sytuacja z farbami olejnymi – są kłopotliwe do usuwania powstałych zabrudzeń. Farby na bazie oleju potrzebują ostrych środków chemicznych do czyszczenia ich powierzchni.

Ekologia i zdrowie

Najnowsze technologie producentów farb sprawiają, że farby w swoich składach posiadają coraz mniej szkodliwych substancji. Dlatego możesz spokojnie przebywać w pomieszczeniach pomalowanych obiema rodzajami farby. Oczywiście podczas malowania, należy unikać wdychania oparów farby. Mówi się, że farby wodorozcieńczalne składają się z mniejszej ilości lotnych związków organicznych, co czyni je bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Gdzie malować?

Wykończenie za pomocą farb zalecane jest do niemalże każdej powierzchni – salonów, jadalni, sypialni, sufitów i korytarzy. Należy powstrzymać się od stosowania ich w łazienkach i kuchniach – w zasadzie w każdym pomieszczeniu, w którym występuje duże natężenie ruchu i większe prawdopodobieństwo zabrudzenia. A jak wiemy w kuchni mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, takie jak rozchlapany sos pomidorowy czy też tryskający w każdą stronę tłuszcz. W tych dwóch miejscach dużo lepiej sprawdzą się płytki.